Miks aknad higistavad talvel?

Ilmselt on igaüks meist märganud, et talvel aknad higistavad rohkem kui suvel. Eriti sageli see ilmneb siis, kui ruumis on suur hulk inimesi, või köögis valmistatakse õhtusöögi. Neid seaduspärasusi uuritakse veel koolis füüsikatunnis. Kõik on lihtne. Külma aknaklaasiga kokku puutudes vedelik jahtub ja muutub veepiiskadeks ehk kondenseerub ning muudab aknaid niisketeks. Eriti intensivseelt see toimub talvel, kuna mida madalam on temperatuur, seda vähem veearu on vaja kondensaadi moodustamiseks.

 
 
Aknad higistavad
 

Miks tekib kondents akendel?

Kondents tekib akendel järgmistel põhjustel:

  • Välistemperatuur langes.
  • Ruumi niiskuse tase muutus kõrgemaks. Üleminek "talve" niiskusest "suvisele" toimub järk-järgult. Sellised sujuvad muutused põhjustavad kondensaadi tekkimist. Hiljem kondensaat kaob ja vaatamata käredale pakasele, aknad enam ei "higista".

Lisaks on veel põhjusi miks aknad lähevad talvel niiskeks:

 

Aknad märjad? Kõrge õhuniiskus

alates40%

kuni60%

Õige õhuniiskus toas on ruumi tervisliku mikrokliima aluseks. Sobilik niiskustase on 40-60%. Sellisel juhul inimene tunneb ennast komfortselt ja akendele ei teki hallitusseeni ja muud hallitust. Kõrgem niiskustase ruumis on juba liigniiskus. Selle tagajärjel aknad lähevad niiskeks ka seest pool ja isegi hallitavad.

Liigniiskus võib kõrgemaks minna kui ruumi soojustasakaal või õhuventilatsioon on paigast ära, mille tagajärjel aknad hakkavad "higistama".

Kondensaadi tekkimine akendel sõltub nn "kastepunktist". See on võrdeline ruumi niiskustase koefitsendiga. Mida kõrgem on niiskus, seda kõrgem on "kastepunkt".

Näide: Kui temperatuur toas on 25 kraadi ja õhuniiskus on 60%, siis kastepunkt võrdub temperatuurile +16,2. See tähendab, et kondensaat hakkab tekkima kõikidel pindadel, mille temperatuur on antud näitajast madalam.

Kui õues on talv ja õhu temperatuur on umbes 10 kraadi, siis on tõenäoline, et teie aken jahtub kastepunkti temperatuurini 16,2 kraadi ja hakkab "higistama".

 
 
Aknad märjad
 

Miks aknad seest märjad, kui õues on külm?

Vahetades vanad aknad plastikakende vastu, me eeldame, et toas hakkab soojem ja halva ilma puhul ei teki tuuletõmbeid. Samas nende kasutuselevõtuga märkame, et aknad seest märjad. Eriti intensiivselt ilmneb see talvel, kui väljas on külm.

Peamised põhjused, miks aknad talvel seest märjad.

1

Nagu oleme eelnevalt esile toonud, peamiseks põhjuseks on kõrge niiskustase koefitsent. Eriti selgelt seda näeb köögis. Toiduvalmistamise protsesside käigus eralduv veeaur aurustub ja tekib kondensaat.

2

Sagedane pesu pesemine ja kuivatamine.

3

Halb õhutsirkulatsioon siseruumides. Kui kütteradiaatorid on vaevalt soojad ja õues on eriti madal temperatuur, siis aknad ei saa piisavalt soojust ja muutuvad niisketeks.

4

Kui kütteradiaator on paigaldatud akna alla ja võib olla ka ekraaniga või laia aknalauaga kaetud, siis alumine akna osa ei saa piisavalt soojust ja kondensaat ilmub akna alumises osas.

5

Niiske õhu väljatõmme puudub.

6

Remonditööde läbiviimine korteris toob ka kõrgeima niiskuse kaasa ja akendele ilmub kondensaat.

7

Talveajal hakake kasutama oma aknaid "talverežiimis". Seda saab teha kasutades kuustahukat.

8

Kui akna paigaldamisel kasutati mitte kvaliteetseid materjale, siis nad võivad ka vedeliku läbi lasta.

Järgmised tegevused aitavad vältida plastikakende "higistamist" sees poolt:

  • Kontrollige oma ventilatsioonisüsteemi.
  • Liigse niiskuse vältimiseks kasutage köögis tõmbekappi.
  • Võimalusel ärge kuivatage pesu kodus.
  • Tuulutage tihedamini ruume.