Hallitus tekib kõrge õhuniiskuse tingimustes ja põhjustab mükoosi ning allergiat

Hallitus on väga tõsine probleem nagu loodusõnnetus. Kui see tekib vaid ühele seinale, hämmastava kiirusega levib ka kõrval pindadele. Hiiglaslikud mikroseente kolooniad tihti asetsevad vannitoa seintel ja plaatide all, tapeetide ja linoleumi all. Ülemistel korrustel „õitsevad“ laed ja alumistel korrustel tihti leiab hallitust põrandaliistude all.

Seentele ja hallitusele meeldib kõrge niiskustase, ja halvasti õhutatud alad. Erinevad hallitusseened arenevad ja eriti kiiresti kasvavad niiskes ja soojas keskkonnas. Selle tulemusena pindadele ilmuvad ebameeldiva lõhnaga mustad, rohelised, hallid ja pruunikad laigud.

Soodsaks keskkonnaks hallituse jaoks on mitte ainult vanad madala veekindlusega majad vaid ka täiesti uued hästivarustatud korterid alles ehitatud hoontes. Mida paremini "elab" hallitus, seda suurem risk inimese tervisele, kellel "õnnestus" selline naaber saada.

 
 
Hallitus
 

Hallitusseened on allergeen ja toksiinide allikas

400

Tallinlaste elamutes leidub rohkem kui 400 hallitusseente liike, mis on inimtervisele üsna kahjulikud.

Kui korteris on hallitusseened, siis esimesena torkab silma rikutud interjöör. Kuid see on kõige väiksem probleem! Kõige suuremat ohtu kujutab hallitus inimtervisele. Paljud hallituse liigid võivad ka teatud tingimustel eritada ruumiõhku ohtlikke aineid - mükotoksiine ja immunosupressoreid.

Inimesed, kellel on allergia, esimestena tunnevad enda peal mikroskoopiliste seente ja nende elutegevuse produktide mõju. Need väga tugevad allergeenid kutsuvad esile:

  • riniidi;
  • konjunktiviidi;
  • astmat;
  • dermatoosi.

Sagedad peavalud, iiveldus ja pearinglus – kõik need sümptomid on tuttavad neile, kelle kodus leidub hallitusseeni. Hallitusseene mikroskoopilised spoorid, mis satuvad inimorganismi peamiselt hingamisteede kaudu on samuti väga ohtlikud. Nad kaua säilitavad eluvõime isegi kuivas ja jahedas ruumis.

 
 
Hallitusseened
 

Must hallitus, Stachybotrus, Aspergillus – tõsiste haiguste üks levinud põhjus

Musta Aspergillus'e liigid nimetatakse kõnekeeles mustaks hallituseks. Aspergillus fumigatus ehk "suitsune" hallitus on veel üks hallitusseen, samast perekonnast. Mõlemad liigid suurepäraselt arenevad betoonist, tellistest, puidust ja teisest materjalist ehitusobjektidel. Mõlemad liigid suurepäraselt arenevad betoonist, tellistest, puidust ja teisest materjalist ehitusobjektidel.

Aspergilloos võib põhjustada surma nõrgenenud immuunsüsteemiga inimestel ja raskendab onkoloogilist haigust ja tuberkuloosi põdevate inimese seisundit.

Musta Aspergilluse suured kohevad kolooniad võivad vaatamata oma nimele, olla erinevat värvi. Oma varase arengu etapil on hallitusseen valget värvi, aga spooride moodustamise käigus läheb tumedamaks.

Dokumentaalfilmis "Hallitus" näidatakse kuidas must hallitus kasvas ja paljunes inimorganismis ja kattis elutähtsaid organeid. Seda liiki haigust nimetatakse aspergilloosiks. Õnneks see ei ole laialt levinud haigus, kuid haigestumise risk on siiski olemas. Aspergillus kahjustab:

  • närvi- ja hingamissüsteemi;
  • seedetrakti;
  • põrna ja neerusid;
  • tugi- ja liikumiselundkonna.

Need on inimese tervisele eluohtlikud. Fakte, musta hallituse muljetavaldava mõju kohta kõikidele organismi süsteemidele ja sealhulgas ka peaajule, leiab mängu- ja dokumentaalfilmides. Kohe meenub üks episood populaarsest sarjast "Doctor house", kus peategelane elas hallitust täis korteris. Mükotoksiinid mõjutasid tema psüühikat ja tekitasid agressiivsuse ja raevuhood.

Stachybotrys - veel üks toksilise hallitusseene liik. Seen kahjustab nahka ja limaskesta ning on eriti ohtlik lapse organismi jaoks. USAs, aastal 1993, esines haiguse puhang, mille põhjusel suri rohkem kui 10 last vanuses alla 1 aasta. Ameerika epidemioloogia uuringute järgi haiguse ja kopsu verejooksu põhjuseks olid Stachybotrys´e spoorid. Hallitusseen on väga "kaval" võib peituda tapeeti taga, kus seda ei näe.

 
 
Hallituse mõju tervisele
 

Hallituse mõju tervisele ja nõuanded kuidas hallitusest lahti saada

Hallituse mõju tervisele on väga ohtlik ja selleks, et hallitusseenest lati saada peab eemaldama hallituse tekke põhjuse. Lihtsalt puhastada korter hallitusest ei ole piisav. Meie eesmärgiks on hävitada hallituse tekkepõhjuse.

Eelnevalt tuleb leida korteris piirkonnad kus on kõrge niiskus. Probleemi allikaks on tegelikult tihti vannituba ja wc.

Kondensaat ja kõrge temperatuur loovad aga ideaalse keskkonna seente kasvamiseks ja paljunemiseks.

Hallitus tihedalt "õitseb" sentel, lael ja torustiku läheduses. Võib lõpmatult kaua võidelda niiskusega koduste vahendite abil, aga soovitud tulemus jääb saabumata. Ainult professionaalsete meetodite ja vahendite abil võib efektiivselt puhastada pinnad ja õhku mitte ainult silmaga nähtavatest hallitusseente kolooniatest vaid ka õhus ringlevatest spooridest.

Tuleb kontrollida ventilatsioonisüsteemi. Vastavalt vajadustele kasutatakse ka spetsiaalseid andureid. Oluline et kogu protsess toimuks kiiresti. Vastasel juhul korter muutub jälle "hallituse kuningriigiks". Edaspidi tuleb pöörata tähelepanu korteri olamasolevale mikrokliimale ja regulaarselt peab läbi viima profülaktilisi toiminguid.

 
 
Hallitusest põhjustatud haigused
 

Hallitusest põhjustatud haigused: kui raske on neid välja ravida

Edukas tulemus sõltub paljuski sellest, kas pöörduti õigeaegselt arsti poole ja diagnoosi täpsusest. Arst ei pruugi kohe arusaada, et patsiendi köha võib olla tingitud hallitusseene toksiinide sattumisel hingamisteedesse.

Kui elukeskkond on soodne mürgiste hallitusseente organismi sattumiseks, tuleb sellest koheselt arsti teavitada. Kaasaegsed ravimid aitavad edukalt võidelda enamuste haiguste vastu, kui õigeaegselt pöörduda arsti poole. Veelgi parem on haigusi vältida, kontrollides niiskustase ja õhuliikluse oma kodus.